Complete List Of Emmy Winners

Winners at Sunday’s 59th Annual Primetime Emmy Awards presented by the Academy of Television Arts & Sciences:

Drama Series: “The Sopranos,” HBO.

Comedy Series: “30 Rock,” NBC.

Miniseries: “Broken Trail,” AMC.

Variety, Music or Comedy Series: “The Daily Show With Jon Stewart,” Comedy Central.

Variety, Music or Comedy Special: “Tony Bennett: An American Classic,” NBC.

Made-for-TV Movie: “Bury My Heart at Wounded Knee,” HBO.

Reality-Competition Program: “The Amazing Race,” CBS.

Creative Achievement in Interactive TV: Current.

Actor, Drama Series: James Spader, “Boston Legal,” ABC.

Actor, Comedy Series: Ricky Gervais, “Extras,” HBO.

Actor, Miniseries or Movie: Robert Duvall, “Broken Trail,” AMC.

Actress, Drama Series: Sally Field, “Brothers & Sisters,” ABC.

Actress, Comedy Series: America Ferrera, “Ugly Betty,” ABC.

Actress, Miniseries or Movie: Helen Mirren, “Prime Suspect: The Final Act (Masterpiece Theatre),” PBS.

Supporting Actor, Drama Series: Terry O’Quinn, “Lost,” ABC.

Supporting Actor, Comedy Series: Jeremy Piven, “Entourage,” HBO.

Supporting Actor, Miniseries or Movie: Thomas Haden Church, “Broken Trail,” AMC.

Supporting Actress, Drama Series: Katherine Heigl, “Grey’s Anatomy,” ABC.

Supporting Actress, Comedy Series: Jaime Pressly, “My Name Is Earl,” NBC.

Supporting Actress, Miniseries or Movie: Judy Davis, “The Starter Wife,” USA.

Individual Performance, Variety or Music Program: Tony Bennett, “Tony Bennett: An American Classic,” NBC.

Directing, Drama Series: “The Sopranos: Kennedy and Heidi,” HBO.

Directing, Comedy Series: “Ugly Betty: Pilot,” ABC.

Directing, Miniseries, Movie or Dramatic Special: “Prime Suspect: The Final Act (Masterpiece Theatre),” PBS.

Directing, Variety, Music or Comedy Program: “Tony Bennett: An American Classic,” NBC.

Writing for a Drama Series: “The Sopranos: Made in America,” HBO.

Writing, Comedy Series: “The Office: Gay Witch Hunt,” NBC.

Writing,Miniseries, Movie or Dramatic Special: “Prime Suspect: The Final Act,”PBS.

Writing for a Variety, Music or Comedy Program: Late Night WithConan O’Brien,” NBC.

==============================

Winners in Creative Arts categories presented Sept. 8.

Animated Program (for Programming Less Than One Hour): “South Park: Make Love, Not Warcraft,” Comedy Central.

Animated Program (Programming One Hour or More): “Camp Lazlo: Where’s Lazlo?,” Cartoon Network.

Art Direction, Multi-Camera Series: “How I Met Your Mother,” CBS.

Art Direction, Single-Camera Series: “Rome,” HBO.

Art Direction, Miniseries or Movie: “Jane Eyre (Masterpiece Theatre),” PBS.

Art Direction, Variety, Music or Nonfiction Programming (possibility of more than one award): “79th Annual Academy Awards,” ABC; “Tony Bennett: An American Classic,” NBC.

Casting, Comedy Series: “Ugly Betty,” ABC.

Casting, Drama Series: “Friday Night Lights,” NBC.

Casting, Miniseries, Movie or Special: “Broken Trail,” AMC.

Choreography (possibility of more than one award): “So You Think You Can Dance: Ramalama (Bang Bang),” Fox; “So You Think You Can Dance: Calling You,” Fox; “Tony Bennett: An American Classic,” NBC.

Cinematography, Multi-Camera Series: “Two and a Half Men: Release the Dogs,” CBS.

Cinematography, Single-Camera Series: “Rome: Passover,” HBO.

Cinematography, Miniseries or Movie: “Bury My Heart at Wounded Knee,” HBO.

Cinematography, Nonfiction Programming: “Planet Earth: Pole to Pole,” Discovery Channel.

Cinematography, Reality Programming: “The Amazing Race: I Know Phil, Little Ol’ Gorgeous Thing,” CBS.

Commercial: “Animals,” American Express.

Costumes, Series: “The Tudors: Episode 103,” Showtime.

Costumes, Miniseries, Movie or a Special: “Jane Eyre (Masterpiece Theatre): Part 1,” PBS.

Creative Achievement in Interactive Television: “The Fallen Alternative Reality Game,” ABCFamily.com.

Directing, Nonfiction Programming: “When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts,” HBO.

Single-Camera Picture Editing, Drama Series: “Dexter,” Showtime.

Single-Camera Picture Editing, Comedy Series: “The Office: The Job,” NBC.

Single-Camera Picture Editing, Miniseries or a Movie (possibility of more than one award): “Bury My Heart at Wounded Knee,” HBO; “The Path to 9/11: Night 2,” ABC.

Multi-Camera Picture Editing, Series: “Two and a Half Men: Release the Dogs,” CBS.

Picture Editing, Special (Single or Multi-Camera): “Cirque du Soleil: Corteo,” Bravo.

Picture Editing, Nonfiction Programming: “When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts,” HBO.

Picture Editing, Reality Programming: “The Amazing Race: I Know Phil, Little Ol’ Gorgeous Thing,” CBS.

Hairstyling, Series: “Rome: De Patre Vostro (About Your Father),” HBO.

Hairstyling, Miniseries, Movie or a Special: “Jane Eyre,” PBS.

Lighting Direction (Electronic, Multi-Camera) for VMC Programming: “49th Annual Grammy Awards,” CBS.

Main Title Design: “Dexter,” Showtime.

Makeup, Series (Non-Prosthetic): “Deadwood: I Am Not the Fine Man You Take Me For,” HBO.

Makeup, Miniseries, Movie or Special (Non-Prosthetic): “Bury My Heart at Wounded Knee,” HBO.

Prosthetic Makeup, Series, Miniseries, Movie or Special: “House: Que Sera Sera,” Fox.

Music Composition, Series (Original Dramatic Score): “Planet Earth: Pole to Pole,” Discovery Channel.

Music Composition, Miniseries, Movie or Special (Original Dramatic Score): “Nightmares & Dreamscapes: From the Stories of Stephen King Battleground,” TNT.

Music Direction: “79th Annual Academy Awards,” ABC.

Original Music and Lyrics: “Saturday Night Live Host: Justin Timberlake,” Song Title: “Dick in a Box,” NBC.

Original Main Title Theme Music: “The Tudors: Episode 5,” Showtime.

Guest Actor, Comedy Series: Stanley Tucci, “Monk,” USA.

Guest Actor, Drama Series: John Goodman, “Studio 60 on the Sunset Strip,” NBC.

Guest Actress, Comedy Series: Elaine Stritch, “30 Rock,” NBC.

Guest Actress, Drama Series: Leslie Caron, “Law & Order: Special Victims Unit,” NBC.

Special Class Program: “The 60th Annual Tony Awards (2006),” CBS.

Children’s Program: “Nick News With Linda Ellerbee: Private Worlds: Kids and Autism,” Nickelodeon.

Nonfiction Special: “Ghosts of Abu Ghraib,” HBO.

Nonfiction Series: “Planet Earth,” Discovery Channel.

Reality Program: “Kathy Griffin: My Life on the D-List,” Bravo.

Exceptional Merit in Nonfiction Filmmaking (possibility of more than one winner): “A Lion in the House (Independent Lens),” PBS; “When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts,” HBO.

Writing, Nonfiction Programming: “American Masters Andy Warhol: A Documentary Film,” PBS.

Sound Editing, Series: “24: 10:00 PM — 11:00 PM,” Fox.

Sound Editing, Miniseries, Movie or Special: “Bury My Heart at Wounded Knee,” HBO.

Sound Editing, Nonfiction Programming (single or multi-Camera): “Planet Earth: Pole to Pole,” Discovery Channel.

Sound Mixing, Comedy or Drama Series (one-hour): “CSI: Crime Scene Investigation: Living Doll,” CBS.

Sound Mixing, Miniseries or Movie:“Bury My Heart at Wounded Knee,” HBO.

Sound Mixing, Comedy or Drama Series (half-hour) and Animation (possibility of more than one award): “Entourage: One Day in the Valley,” HBO; “Scrubs: My Musical,” NBC.

Sound Mixing, Variety or Music Series or Special: “Tony Bennett: An American Classic,” NBC.

Sound Mixing, Nonfiction Programming (single or multi-camera): “American Masters Atlantic Records: The House That Ahmet Built,” PBS.

Visual Effects, Series: “Battlestar Galactica: Exodus, Part 2,” Sci-Fi Channel.

Special Visual Effects, Miniseries, Movie or Special: “Nightmares & Dreamscapes: From the Stories of Stephen King: Battleground,” TNT.

Stunt Coordination: “CSI: Miami: Rush,” CBS.

Technical Direction, Camerawork, Video for a Series: “Saturday Night Live: Host Alec Baldwin and Musical Guest Christina Aguilera,” NBC.

Technical Direction, Camerawork, Video for a Miniseries, Movie or Special: “American Idol: Idol Gives Back,” Fox.

Individual Achievement in Animation (possibility of more than one award): “Avatar: The Last Airbender: Lake Logai,” Nickelodeon; “Moral Orel: The Lord’s Prayer,” Cartoon Network; “Robot Chicken: Lust for Puppets,” Cartoon Network; “Camp Lazlo: Squirrel Secrets,” Cartoon Network; “Good Wilt Hunting (Foster’s Home for Imaginary Friends),” Cartoon Network; “My Gym Partner’s a Monkey: The Big Field Trip,” Cartoon Network; “Class of 3000: Eddie’s Money,” Cartoon Network; “Billy & Mandy’s Big Boogey Adventure (The Grim Adventures of Billy & Mandy),” Cartoon Network; “Eloise: Me, Eloise,” Starz Kids and Family; “Family Guy: No Chris Left Behind,” Fox.

Governors Award: “The Addiction Project,” HBO; “American Idol’s `Idol Gives Back,“‘ Fox.

Copyright 2014 by Associated Press. All rights reserved.
This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.